Для батьків

Десять золотих правил виховання

1.Стимулюйте інтелект дитини.

Створюючи необхідне середовище, можна підвищити коефіцієнт розумового розвитку дошкільника на 25-30 одиниць чи навпаки, знизити його на 50-80 одиниць (якщо життя дитини буде одноманітним, нецікавим і безрадісним).

2.Формуйте у дитини самоповагу.

Власний образ, закріплений свідомістю, є визначальним під час прийняття рішень: у виборі друзів, у коханні, профорієнтації.

3.Навчіть дитину спілкуватися.

Для цього необхідні щонайменше п’ять таких чинників:

 • щира любов батьків (породжує почуття захищеності);
 • доброзичливість інших дорослих, не лише рідних і близьких (рятує від комплексів);
 • зовнішня привабливість дитини. А особливо – підлітка(одяг, манери);
 • обґрунтована впевненість у собі(кожний у чомусь сильний);
 • хороший запас слів (як інакше спілкуватися?).

4.Стежте за тим , щоб дитина не перетворилася на «телемана»

Соціологи запевняють, що дошкільнята проводять перед екраном телевізора у середньому до 50 годин на тиждень. Медики вважають, що це гальмує розвиток лівої  півкулі головного мозку, відповідальної, зокрема, за розвиток мовлення. Телепередачам слід протиставити заняття спортом, музикою, читання, корисну домашню роботу.

5.Виховуйте відповідальність і порядність.

Слід робити це не лише за принципом «что такое хорошо и что такое плохо»,а, насамперед на власному прикладі. Не прогайте момент: у підлітковому віці симпатії перемістяться з батьків на однолітків.

6.Привчіть дитину пишатися своєю сім′єю, шанувати її традиції.

7.Живіть у хорошому оточенні.

Друзі,яких виберуть ваші діти, впливатимуть на їхні моральні орієнтири, поведінку. Тому уважно придивляйтесь до сусідських дітей, цікавтеся репутацією школи, до якої ходять ваші діти. Подбайте про те, щоб розширити коло знайомств дитини.

8.Будьте вимогливими.

Діти з високою самооцінкою, почуттям власної гідності,умінням робити щось краще за інших,як правило,виростають у сім′ях ,де до них висували великі вимоги:підтримувати порядок у будинку,організовувати своє дозвілля,добре поводитися. Та не перегніть палицю – слухняними,охайними, розумними діти стають не відразу. Потрібні ваші зусилля протягом багатьох років. Будьте ж терплячими.

9.Привчайте дитину до праці.

Якоюсь мірою ви можете запрограмувати майбутній життєвий успіх свого чада,привчіть його без примусу виконувати доручену справу,допоможіть заповнити життя цікавими й потрібними справами. Нехай звикає долати труднощі й переконається,що йому багато чого під силу.

10.Не робіть за дітей те,що вони цілком зможуть зробити самі.

Які  батьки не мріють про те, щоб їх чада зростали здоровими, щасливими і, звичайно, вдячними? Та далеко не всі досягають заповітної мети. Інакше давно зникла б горезвісна проблема батьків і дітей. Як же правильно виховувати своїх нащадків?  
Ось поради американського психолога Віктора Кляйна.

І запам’ятайте: якщо у важку хвилину саме ви опинитеся поруч – як друг, а не як бос, дитина,можливо, довірить вам свою «страшну таємницю» і прислухається до вашої поради.

За матеріалами газети «Дзеркало тижня» (№46 (471),с29.11.2003  


Памʼятка батькам пʼятикласників

 • У ваших дітей перехідний період. Тому будьте особливо спостережливі, уважні та терплячі.
 • У 5-му класі розширився обсяг матеріалу з основних предметів. А отже збільшився час для підготовки уроків, тому з метою збереження здоровʼя забезпечте своїм дітям необхідне поєднання відпочинку, фізичної праці та роботи над уроками.
 • Програми включають більше теоретичного матеріалу, тому слід привчати дітей міцно вивчати окремі правила з математики, української мови, природознавства.
 • Привчайте своїх дітей до повсякденного читання художньої літератури. Просіть їх переказати прочитане. Намагайтеся придбати у сімейну бібліотеку різноманітні словники та довідкову літературу.
 • Стежте за порадами учителів, записами у щоденниках та робочих зошитах. Дбайте про те, щоб дитина була відповідальна й охайна у всьому. Дбайте про всебічний розвиток своєї дитини.
 • Ніколи не поспішайте з висновком ні про дитину, ні про вчителя – прийдіть до школи, поспілкуйтесь з вчителями.
 • Памʼятайте, що клас, де навчається ваша дитина – це обʼєднання трьох колективів: дітей, батьків, вчителів. Чим дружніші, цілеспрямованіші будуть ці колективи – тим у кращій атмосфері буде формуватися ваша дитина. Це залежить від кожного, і вас це стосується в першу чергу.
 • Не забувайте: дитину не можна карати за невміння. Її треба терпляче вчити, підказувати, радити, допомагати, підтримувати. Керуйтеся у спілкуванні з дитиною правилом: найдієвіший засіб виховання – особистий приклад.
 • Умійте поставити себе на місце дитини.
 • Памʼятайте: праця, зокрема навчальна, не приносить шкоди вихованню дитини, а бездіяльність – перший ворог.